Daivinga vietas


DAHABA, Ēģipte

Viena no populārākajām daivinga vietām pasaulē – nirēju paradīze, nirēju Meka. Baudīt kluso un relaksējošo gaisotni, tirkīzzilo Sarkanās jūras ūdeni, vēju un mieru, te ierodas nirēji no visas pasaules. Dahaba atrodas 80 kilometru attālumā no Sharm El Sheikh, Akabas līča krastā.

Dahaba vietējo valodā nozīmē zelts, pilsētai vārdu devuši beduīni, kurus līdz sirds dziļumiem aizkustinājušas te sastopamās zelta tuksneša smiltis. Vecākā pilsētas daļa aptver piekrasti: no vienas puses tai ir pludmale ar skaistiem zemūdens koraļļu rifiem, kas sākas jau no paša krasta, bet no otras – viesnīcu, restorānu, kafejnīcu un suvenīru veikaliņu rinda. Vārds “miers” ir šīs pilsētiņas būtība – dzīve šajā snaudošajā oāzē tiek vadīta nesteidzīgi. Dahabā apbrīnojami ātri vari pielāgoties visam: skatam uz Saūda Arābiju pāri līcim, kamieļiem, kas pastaigājas pa ielu, un saulei, kura šeit spīd bez brīvdienām. Dahabas sirdī ir noslēpumains magnēts, kas pievelk ar neticamu spēku.

Ras Abu Galum

Daivsaits atrodas 8.5 kilometrus uz ziemeļiem no Blue Hole. Uz niršanas vietu ir ekskluzīva iespēja doties kamieļa mugurā – ceļā pavadītais laiks aizņems gandrīz divas stundas, ar auto no Dahabas tur nokļūt ir praktiski neiespējami, ceļš ved gar pašu jūras krastu, akmeņainām un ļoti stāvām nogāzēm. Šeit ir skaistākā un krāsainākā zemūdens pasaule, ko spēj piedāvāt Ras Abu Galum ciematiņš. Zemūdens ainava pārsteidz ar visdažādākajiem koraļļu paveidiem, kas ir galvenais šī daivsaita lepnums. Ieeja ūdenī un daiva sākums notiek vietā, kur šķeļas rifi, sākas smilšaina nogāze, kas rāda ceļu nirējiem uz brīnumskaistiem koraļļu dārziem – kā daudzstāvu nams, iedalot katram korallim pa savam stāvam – uguns koraļļi, balto koraļļu torņi, daudz un dažādas zivju sugas. Vidējais dziļums – 20 metri. Daivsaits piedāvā divus krāšņus zemūdens maršrutus : South Ras Abu Galum un North Ras Abu Galum.

El Bells – Blue hole

Populārākais un iecienītākais niršanas maršruts Dahabā un pat visā Sarkanajā jūrā. Krastā izvietojušies mazi un mājīgi beduīnu restorāni, kas ļauj nirējiem paslēpties no saules tveices, gaidot kārtējo ieniršanu Sarkanās jūras dzīlēs. El Bells – ieeja mazliet sarežģīta. Ieejot ūdenī, ir jāizpeld cauri “skurstenim”, caur kuru laižamies lejā, līdz pat 26 metru atzīmei. Viena siena ir daļēji atsegta, pa to paveras brīnišķīgs skats uz atklāto jūru. 26 metros seko 7 metrus plata arka – zvana kupols, kurai izpeldam cauri un turpinām drift-daivu gar koraļļu sienu Blue hole virzienā. Blue hole – rifs sākas no 2 metru dziļuma un plato veidā stiepjas jūrā. Rifa vidū ir aptuveni 150 metrus plats “caurums” – piltuve, kas aiziet dziļumā uz leju, sasniedzot 110 metru atzīmi. Tieši tas aizrauj dziļūdens daiverus! Caurumam ir vairākas zemrifu izejas jūrā. Pie rifa malas dziļums palielinās no 2 līdz 7 metriem. Tikai pavisam neliels rifs atdala Zilo Caurumu no atklātās jūras. Pirmā izeja atklātajā jūrā ir pie 52 metu atzīmes. Elpa aizraujas, peldot pāri šim leģendārajam Zilajam Caurumam. Rifa malas ir apaugušas ar koraļliem, mājvietu šeit radušas arī daudzas krāsaino zivju sugas. Astoņkāji, trompešzivis un arī kāds bruņurupucis noraugās uz daiveriem, kuri nesteidzīgi bauda šo leģendām, stāstiem un pozitīvām emocijām pārbagāto niršanas vietu. Zilais caurums ir diezgan sarežģīta niršanas vieta, kas paņēmusi arī neskaitāmu tehno-daiveru dzīvības, par ko liecina vien piemiņas plāksnītes rifa krastā pie klints sienas.

Canyon (Kanjons)

Ieeja ūdenī ir ļoti vienkārša. Niršana sākās brīnišķīgā lagūnā, aptuveni trīs metru dziļumā, tālāk paveras skats uz atklāto jūru. Lagūnā iespējams sastapt krabjus, jūras ežus, un dažādu sugu zivis. Aiz lagūnas seko koraļļu dārzs, krāšņas gardīnijas. Smilšainais kanjons sākas no 12 metru dziļuma un iet uz leju līdz pat 54 metriem. Pats kanjons ir nedaudz nosegts ar rifiem, kas niršanas laikā gūtos iespaidus padara spilgtākus. Bruņurupuči, astoņkāji, lauvas zivis, murēnas šajā niršanas vietā būs jūsu sabiedrotie. Nakts daivā nereti gadās redzēt arī spāņu dejotājus, bet pilnmēnes naktīs planktona radītais mirdzums ir neaprakstāms.

Ras Abu Helal – rags, kur Mēness aug

Niršanas vieta aizrauj ar savu dažādību – koraļļu dārzi, daudzkrāsaini un daudzveidīgi faunas iemītnieki. Vienā smilšu lagūnā niršanas maršruts sākās, otrā – noslēdzas. 30 metru dziļumā paverās neliels kanjons. Grūperi, bruņurupuči, lauvas zivis un trompešzivis pavadīs no vienas smilšu lagūnas uz otru. Niršanas maršrutā jārēķinās ar straumes klātbūtni. Smilšu lagūna sniedzas līdz pat 25 metru dziļumam, tā aizved mūs līdz pasakaini skaistam koraļļu dārzam, bet gardīnijas un anemones atsauks atmiņā multfilmu par mazo zivtiņu Nemo.